Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.

 

 

Щодо віднесення аудиторів та приватних підприємців до категорії "службових осіб" за ознаками Кримінального кодексу України

 

 Як вбачається із звернення, Ви мали змогу ознайомитися зі змістом листа Мінпраці від 22.11.2006 N 309/13/133-06, при підготовці якого був використаний виключно науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України, розроблений Інститутом Генеральної прокуратури України, під загальною редакцією Генерального прокурора України Потебенька М. О., видавництво "Форум", К. 2001.

При підготовці цієї відповіді також використані зазначені коментарі, оскільки Мінпраці не наділено правом надавати роз'яснення щодо норм Кримінального кодексу України.

Відповідно до статті 364 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.

Згідно з наведеним визначенням виділяються чотири категорії службових осіб, які відносяться до суб'єкту злочину у сфері службової діяльності:

представники влади;

особи, які постійно чи тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків;

особи, які постійно чи тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням адміністративно-господарських обов'язків;

особи, що виконують обов'язки службових осіб за спеціальним повноваженням.

Що стосується визначення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, то їх характеристика наводилася у зазначеному листі Мінпраці. Також у цьому листі розкривався зміст і поняття "спеціального повноваження", яке відповідно до коментарів до стаття 364 Кримінального кодексу України передбачає:

тимчасове здійснення функцій;

виконання обов'язків особою, яка виконує їх на підставі законодавчих та інших нормативних актів, що є правовою підставою для виконання таких функцій та обов'язків.

Крім того службовими особами, які виконують обов'язки за спеціальним повноваженням, визнаються також особи, які при здійсненні професійних обов'язків вчинюють юридично значущі дії. До таких осіб, зокрема, належать аудитори - при складанні аудиторського висновку та інших офіційних документів, приватні нотаріуси (при посвідченні угод, заповітів тощо), експерти (при складанні висновків), лікарі (при оформленні листка непрацездатності, надання висновку з приводу встановлення інвалідності хворому), педагогічні працівники (під час складання вступних, державних іспитів) тощо.

Отже, зазначене можна віднести і до суб'єктів підприємницької діяльності у разі коли при здійсненні професійних обов'язків ними вчиняються юридично значущі дії.

Лист від 24.10.2007 р. N 259/06/187-07

Міністерство праці та соціальної політики України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали