Щодо реорганізації Відкритого акціонерного товариства

 

 Частиною першою статті 87 Закону України "Про акціонерні товариства" (далі - Закон про акціонерні товариства) встановлено, що перетворенням акціонерного товариства визнається зміна його організаційно-правової форми з припиненням та передачею всіх його прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом. Акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив.

Відповідно до пункту 5 розділу I Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.98 N 222 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2005 N 398), акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язане здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою.

Згідно з пунктом 7 розділу I вказаного вище Порядку акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язане здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації.

Частиною четвертою статті 87 Закону про акціонерні товариства встановлено, що розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення між частками акціонерів у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.

Як бачимо, викуп акцій відбувається за заявою акціонера. Відтак, викуп не вирішує проблему акціонерів, які не звертаються до товариства. За загальним правилом, нездійснення особою своїх прав не є підставою для їх припинення, крім випадків, встановлених законом (стаття 12 Цивільного кодексу України).

Тому, на нашу думку, у випадку, коли акціонер ВАТ у встановлений строк не подав заяву про викуп власних акцій або заяву про вступ у новостворюване товариство, слід керуватися загальними положеннями Цивільного кодексу України - виконання обов'язку виплатити колишнім акціонерам грошову компенсацію можна покласти на товариство-правонаступника. Так, відповідно до статті 528 Цивільного кодексу України виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто.

Лист від 16.03.2011 р. N 2626

Державна податкова адміністрація України

По матеріалах «НОРМАТИВ PRO»

 
 

 

 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали